Metabolik Cerrahisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Metabolik cerrahi , bariatrik etki dışında tip 2 diyabet hastalığı gibi metabolik sendromları da geçirirler. Metabolik cerrahi için uygulanması için hastanın illa obez olması gerekmemektedir. Bu operasyonlar obez olmayan tip 2 diyabet hastalarına da uygulanabilir. Metabolik cerrahi insülin kullanan tip 2 şeker hastalarının yanı sıra, tablet(hap) tedavisi kullanan tip 2 şeker hastalarına da uygulanabilir.

Metabolik cerrahide amaç onikiparmak bağırsağından yiyecek geçişini engelleyerek , hem yemek sonrası şekerin hızlı yükselmesini hem de onikiparmak bağırsağında salgılanan ve insüline zıt etki yaratan yani şekeri yükselten bağırsak hormonlarının salınımını engellemektir(fore-gut hipotezi). Bu operasyonlardaki 2.amaç , besin geçişini mideden direkt olarak ince bağırsağın ileri kısımlarına sağlayarak bu kısımdan salınan ve mide boşalmasını yavaşlatarak tokluk hissini arttıran, glukagon (şekeri arttıran hormon)salınımını azaltan , şeker yapımını azaltan, şeker yıkımını arttıran bir takım bağırsak hormonların salınımını erken dönemde uyarmaktır. (hind-gut hipotezi)

Bu operasyonlar sonucunda HbA1c değeri,yemek sonrası hızla yükselen şeker değerleri , tokluk kan şekeri ve diğer metabolik parametreler düzelir. Böylece kişi şeker hastalığı ve bu hastalığa bağlı gelişebilecek komplikasyonlardan (körlük,inme,kalp krizi,damar tıkanıklığına bağlı uzuv kaybı, nöropati,diyabetik ayak.vb) kurtulmuş olur. Metabolik cerrahi ile tip 2 şeker hastalığının yanı sıra obezite , yüksek tansiyon,yüksek kolesterol ve uyku apne sendromu da düzelir. Tek başına uygulanan tüp mide operasyonu metabolik cerrahi değildir. Metabolik cerrahi operasyonlarında ameliyatın bir aşaması olarak uygulanabilir.

Op.Dr.Cem Arslan (Türkiye Obezite Cerrahisi)

7/24 WhatsApp Hattı