Mide Reflü Hastalığı ve Tedavisi Nedir ?

Mide Reflüsü Olan Bir Kişide Ne Gibi Belirtiler Olur?

Göğüste orta hatta yanma hissi , ağıza acı su gelmesi ,midede yanma, yemek sonrası dolgunluk ,sık sık geğirme, bulantı, kusma, ses kısıklığı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca astım ve bronşit gibi akciğer hastalıkları mide reflüsü sonucu oluşabilir.

Mide Reflüsü Hangi Nedenle Oluşur?

- Mide asit sıvısının yemek borusuna geri gelmesi ile oluşur. Normalde bu olay hastalığı olmayan kişilerde de gün içersinde gerçekleşir.Reflü hastalığı olan kişilerde normalden farklı olarak hem reflü sıklığı daha fazladır; hemde yemek borusu mide asidine daha uzun süre maruz kalır.Bunun da asıl nedeni mide sıvısının geriye gelmesini engelleyen yemek borusundaki alt kapağın geçici veya kalıcı olarak gevşemesidir.
- Midenin besin veya hava ile aşırı gerimesi, mide içi basıncın artması ve mide boşalma hızının azalması yemek borusu alt kapağında geçici olarak gevşemeye neden olur. Fazla yemek, şişmanlık,kızarmış besinler,mide boşalmasını geciktiren batı tarzı beslenme şeker hastalığı, mide alt çıkışındaki darlık, buna neden olabilir.
- Yemek borusu altındaki kapağın geçici gevşemesine bağlı olarak mide asidine maruz kalan çevre dokularda bir süre sonra yapısal hasar meydana gelir. Bu da kapağın kalıcı olarak geri dönüşümsüz gevşemesine neden olur.
- Reflü hastalığı oluşumunda diğer bir etmen , yemek borusu kaslarının mideye doğru olan ittirme(pompa) hareketinin tam olmamasından kaynaklanır.Bu kişilerde yemek borusunun alt kapağı düzgün çalışsa bile reflü belirtileri görülebilir. Reflü hastalığı olmayan kişilerde yemek borusuna geri kaçan mide sıvısı , yemek borusunun ittirme hareketi ile hızlıca mideye geri gönderilir.

7/24 WhatsApp Hattı

Mide Reflüsü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

- Yemek borusunun alt tarafında şiddetli iltahap(özefajit) meydana gelir. Bu sürekli iltahap dolayısı ile buradaki hücrelerin yapısı değişir(Barrett özefagus). Bu olay tedavi edilmezse bu hücreler kanserleşebilir.Ayrıca sürekli iltahap yemek borusunun sertleşerek daralmasına(striktür) neden olabilir.

Mide Reflüsü için Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

- Basit yanma dışında yemek borusuna ait diğer belirtileri olan ve basit tedaviye 1 ay cevap vermeyen yanması olan hastalara tanı için endoskopi yapılmalıdır.Endoskopi ile yemek borusu iltahabı(özefajit), darlığı(striktür),Barrett özefagus gibi komplikasyonların tanısı konulabilir.
- Şikayetleri olmasına rağmen endoskopide reflüye ait bulgu saptanmayan hastalarda PH monitörizasyonu yapılabilir.
- Özellikle mide reflüsüne bağlı operasyon planlanan hastalarda, yemek borusu hareketlerinin değerlendirilmesi ve ameliyat tipinin seçilmesi açısından yemek borusu manometrisi yapılmalıdır.

Mide reflüsü olan hastalarda tedavi nasıl yapılır?

- Yemek borusu iltahabı hafif olan veya olmayan reflü hastalarına ilk önce ilaç tedavisi verilir.Bu hastalara aynı zamanda reflüyü azaltmak için bir takım tavsiyelerde bulunulur. Yatarken yatağın başını kaldırmak, yatmadan 3 saat önce yemek yememek, az ama sık yemek yemek, dar giyimden kaçınmak, ağır kaldırmamak, kilo vermek , alkolden, kahveden, gazlı içeçeklerden, asitli meyvelerden, çikolata ve naneli yiyeceklerden kaçınılması gibi önerilerde bulunulur.

Mide reflüsü olan hangi hasta grubuna cerrahi tedavi önerilir?

- 8-12 aylık yoğun tedavi altında reflü belirtileri ve endoskopik görünümü gerilemeyen hastalara ,
- Endoskopide orta- ağır yemek borusu iltahabı (özefajit) saptanan hastalara,
- Endoskopi ve diğer tetkiklerde alt yemek borusu kapağında yapısal bozukluk saptanan hastalara,
- Endoskopide reflüye bağlı darlık(striktür) ve ve barrett özefagusu gelişen hastalara cerrahi tedavi önerilmelidir.
Cerrahi tedavi günümüzde laparoskopik(kapalı )olarak gerçekleştirilmektedir. Operasyonda hem diyafram tamiri yapılır hem de midenin kubbe kısmı yemek borusu etrafında çevrilerek yapısal olarak yeni alt yemek borusu kapağı oluşturulur(Nissen Fundoplikasyon). Ameliyat sonrası hasta 1-2 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilir.