Safra Kesesi Ameliyatı ve Safta Taşları Nedir ?

Safra Kesesi Ameliyatı Taşları Neden Oluşur?

Safra salgısı içersinde safra tuzları i,kolesterol ve kalsiyum bulunur. Safra içindeki kolesterol ü normalde erir halde tutan elemanlar vardır.Eğer kolesterol bu elemanların taşıyabileceğinden fazla miktarda salınırsa çökelmeye başlar ve kolesterol taşları oluşur.

Safra tuzları da normalde erir halde bulunur.Safra tuzlarını parçalayan bir takım faktörlerin artması nedeniyle safra tuzunun erirliliği azalır,bunun sonucunda çökelmeye başlayarak kalsiyumla birleşir ve pigment taşları oluşur.

Safra Kesesi Ameliyatı Taşlarının Belirtileri Nelerdir?

-En önemli belirtisi üst karın ağrısıdır.Ağrı sağ üst karın bölgesinde olabileceği gibi mide üzerinde de olabilir. Ağrı sırta ,sağ omuza ve bele doğru yayılabilir. Yemeklerden sonra hazımsızlık ,rahatsız edici karın şişliği ve bulantı gelişebilir.Sarılık, safra kesesindeki taşlar safra yoluna döküldüğü zaman veya safra kesesi iltahaplanıp safra yoluna baskı yaptığı zaman görülebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Taşı Gelişimine Yatkın Olan Kişiler Kimlerdir?

Kadın cinsiyet,40 yaş üstü bireyler,aile öyküsü,obezite(şişmanlık), mide operasyonu geçirenler, hamilelik, hızlı kilo kaybı,bazı kan hastalıkları,doğum kontrol hapları, siroz,safra yollarında darlık gelişmesi ,parazitler…vb safra taşı gelişimini kolaylaştırırlar.

Bir Kişide Safra Kesesinde Taş Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Karın ultrasonu safra taşlarını göstermede en etkili ve güvenilir yöntemdir.

Safra Kesesi Ameliyatı Taşlarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı taşlarının kesin tedavisi , safra kesesinin cerrahi olarak tamamen çıkarılmasıdır. Ameliyat günümüzde gelişen cerrahi teknikler nedeniyle kapalı(laparoskopik) olarak yapılmaktadır. Operasyon kapalı yöntemle yapıldığı için operasyon sonrası hem ağrı daha az olmakta hem de kişi günlük yaşantısına kısa sürede dönmektedir.

7/24 WhatsApp Hattı